Nem fertőző bőrkiütéssel járó betegségek
A fertőző, bőrkiütésekkel járó betegségeket, mint a bárányhimlő, a himlő,
a rózsahimlő (rubeola), a kanyaró, az ötödik fertőző betegség, a kéz-láb-száj betegség külön fejezetben ismertettem.
A nem fertőző bőrkiütéssel járó betegségek esetében a szervezet által termelt ellenanyagok összekapcsolódnak az elpusztított kórokozókkal. Így jönnek létre az immunkomplexek, melyek a vérkeringéssel a kiserek területén kiszóródva jellegzetes tüneteket adnak.
Az alábbiakban részletezett kórképek esetében a kiütések nem fertőznek:
Rózsasömör esetén is immunkomplexek adják a tünetet, herpesvirusra gyanakodnak a kutatók (=Pityriasis rosea – nem azonos a rózsahimlővel!). A tüneteket az izzadság és a víz is irritálja, tömény szteroidokra jól reagál.
Toxikoderma esetében az egyes enterotoxin okozta bőrkiütések is immunkomplexek vérerek által történő szóródására utalnak, melyek nem, vagy alig viszketnek). Kezdetben a felsőtesten láthatók, majd az alsó testen, végül a végtagokon jelentkeznek.
Gyógyszerallergiás kiütések: sokszor utánozzák a skarlát, a rubeola vagy a kanyaró kiütéseit.
A csalánkiütések is hasonló mechanizmussal jönnek létre. Itt a háttérben, a szervezetben van valahol egy belső gyulladás, góc, ahonnan kiáramlanak a toxinok; ezt próbálja –kevés sikerrel – semlegesíteni az immunrendszer. Máskor kóros fehérjefelszívódás történik valamilyen emésztési zavar következtében.
Erythema nodosum: Lábszáron kialakuló immunkomplexek hatására kialakuló fájdalmas bőralatti csomók (háttérben korábbi streptococcus gócfertőzés lehetséges)
A kiütéses megbetegedéseket el kell különíteni egymástól. Ebben segít a kórelőzmény, illetve a külső jellegzetességek felismerése, továbbá a laboratóriumi, stb. vizsgálatok.
Számos más kiütésszerű tünetekkel járó bőrbetegség létezik még: különféle elszarusodási zavarok, hólyagos bőrbetegségek. Az izzadságkiütés, atkafertőzések, csípéssorozat és a szóródó kontakt bőrgyulladás is utánozhatja a fentieket. A felsorolás a teljesség igénye nélküli. Nem mindig könnyű az azonosítás, de ez a mi dolgunk, a bőrgyógyászok feladata, és ennek türelmes és aprólékos, minden részletre kiterjedő munkával lehet eleget tenni! Tisztázni kell minden részletét a megbetegedés folyamatának: térben és időben nyomozunk!
„A jó anamnézis fél diagnózis!”
(Dr. Magyar Imre belgyógyász professzor)