Fertőző bőrkiütéssel járó betegségek
Bárányhimlő (varicella).: egyszerre látunk hólyagot, pöttyöket, sebesedést, mely tünetek a hajas fejbőrön is jelentkeznek. Védőoltás van ellene, ezért egyre ritkább.
Himlő: úgy tudjuk, régen megszűnt.
Rózsahimlő (rubeola) ellen is adható védőoltás, melynek köszönhetően a jellegzetes pöttyös kiütésekkel egyre kevesebbszer találkozom.
Kanyaró, más néven morbilli (tünetei között: étvágytalanság, láz): jóval erősebb bőrkiütését több, mint 10 éve nem láttam.
Ötödik fertőző betegség enyhe általános tünettel és hálózatos rózsaszínű bőrrajzolattal jár.
Kéz-láb-száj betegség: apró hólyagcsáit enterovírus okozza. A tünetek lokalizációja a betegség nevében van elrejtve. Újabban egyre több a súlyosabb (lázzal és körömvesztéssel járó) eset. A felnőtteket jobban megviseli.
Ezen vírus okozta betegségek belgyógyászati kórképnek számítanak, bőrkiütéseiket kezelhetik bőrgyógyászok. Fertőznek, általános tünetek esetén háziorvoshoz utaljuk a beteget.
A spirochaeták által okozott vérbajnak jellegzetesek lehetnek a kiütései. A II. stádiumban tenyéri-talpi sonkaszínű pöttyösödés, törzsi rózsaszínű foltocskák, nemi szemölcsök, stb. láthatók. Ezek rendkívül fertőzőek, akárcsak az I. stádiumban látható nemi szervi sebek!
A streptococcus baktérium toxinja okozza a tűszúrásnyi, vörös pontok alkotta, bőrpírral, málnanyelvvel járó skarlátot. Itt a kórokozó baktérium – főleg cseppfertőzéssel – fertőz.
„A jó anamnézis fél diagnózis!”
(Dr. Magyar Imre belgyógyász professzor)
(Anamnézis=kórelőzmény felvétele)